Miedzynarodowe kontakty gospodarcze

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po paru miesiącach, kiedy wtedy chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na nowy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Spartanol

Pojawiło się dużo nowych drodze współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się bliższe i tańsze, a co za tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można nabyć się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna tradycja oraz pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także mocna wylądować w Azji, w Afryce albo na ciekawej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgody Europejskiej a każdy jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle prestiżowe są w ostatnim przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To wartościowe w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.